دستورالعمل تهیه نمونه مایع منی برای بررسی کیفیت و شمارش اسپرم

این تست برای بررسی مواردی مانند ناباروری، بررسی بیمار پس از عمل وازکتومی، تشخیص آزواسپرمی و اولیگواسپرمی به کار میرود.

توصیه‌‌‌‌‌های قابل ارایه به بیماران

  • نمونه باید پس از سه تا پنج روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه‌‌‌‌‌هایی که پیش از دو روز و پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمع‌آوری شوند، برای انجام آزمایش مناسب نیست.
  • وجود تب در خلال سه روز پیش از انجام آزمایش، نتیجه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله‌‌‌‌‌ها در مردان (وازکتومی) باید حداقل دو ماه پس از بستن لوله‌‌‌‌‌ها انجام شود و در طی ۴۸ ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیکی صورت پذیرد یا مایع منی به هر علت دفع شود.
  • از ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی تمیز، خشک و با دهانه گشاد استفاده کنید که در دمایی حدود دمای اتاق و معمولی قرار داشته باشد و ضمنا فاقد ترکیبات دترجنت یا سایر مواد سمی‌ باشد.
  • به دلیل آنکه مصرف برخی از داروهای گیاهی و شیمیایی با این آزمایش تداخل ایجاد میکند لطفا در صورت مصرف دارو در زمان انجام آزمایش با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

روش نمونه گیری

از طریق تحریک مصنوعی بدون استفاده از کاندوم و کرم چرب کننده و بدون استفاده از صابون و با دست کمی‌ نمناک تهیه ‌گردد. نمونه نباید در کاندوم گرفته شود چون کاندوم دارای مواد اسپرم کش میباشد. در صورت نمونه‌گیری در طی مقاربت و با استفاده از یک وسیله جمع‌آوری منی  (Silastic Condom-Type Seminal Pouch )، کیفیت نمونه بهتر است.

  • باید تمامی‌ نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود، زیرا چنانچه فقط قسمتی از نمونه در اختیار آزمایشگاه قرار داده شود، باعث حصول نتیجه غیر واقعی خواهد شد.
  • در صورتیکه نمونه در منزل گرفته شود، لازم است در کمتر از ۲۰ دقیقه و در دمای نزدیک به درجه حرارت بدن (۳۷ درجه) به آزمایشگاه ارسال شود. این کار با گرفتن ظرف در دست فرد امکانپذیر است.
  • ساعت انجام نمونه گیری را بر روی ظرف ثبت کنید.

حجم نمونه

باید تمامی ‌نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود.

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال

از قرار دادن نمونه در دماهای کمتر از صفر درجه و بالاتر ازºC40خودداری شود و تا زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه، در دمای نزدیک به حرارت بدن (ºC37) نگهداری شود (مثلا میتوان ظرف را در داخل مُشت نگهداشت).